about wine

Marcel Lanžhotský: Chladné počasí ohrožuje letošní úrodu vína, může negativně ovlivnit celý trh

Jiří Radocha: Lidé jsou zahraničními víny přesyceni, vrací se k českým odrůdám

Hodí se víno k zabijačkovým a masopustním hodům? A jaké?

Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2013 - Salon vín ČR

Nejlepší víno Salonu vín 2013 je Chardonnay 2011 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Blogs


Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2013 - Salon vín ČR

Zástupci Národního vinařského centra a Svazu vinařů České republiky představili výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2013, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Zveřejněna byla vítězná vína v jednotlivých kategoriích, nejlepší kolekce soutěže, složení sta nejlépe hodnocených vín, kterým byl přidělen titul Salon vín České republiky, a samozřejmě také absolutní Šampion soutěže.

Absolutním Šampionem a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stalo v konkurenci 1622 přihlášených vín Chardonnay, 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Hrozny pocházejí ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Šampion se vyznačuje intenzivní, ale přitom jemnou vůní a medovými tóny. Strukturovaná plná chuť se svěží kyselinkou a náznakem zralých citrusů dovedla toto víno přes tři kola hodnocení až na vrchol naší nejprestižnější soutěže vín. 

Mezi červenými víny bylo nejlépe hodnoceno Svatovavřinecké barrique 2011, pozdní sběr společnosti MORAVÍNO, s.r.o. 

V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Sauvignonu 2011, výběr z hroznů z Vinařství U Kapličky.

Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín zvítězilo Rulandské šedé 2009, ledové víno společnosti ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

Z vín rosé a klaretů porota vybrala Rosé Růžený 2011, VOC vinaře Ing. Jana Stávka, Ph.D.

V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Louis Girardot brut 2008, jakostní šumivé víno s.o. od společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

„Letošní kolekce špičky mezi moravskými a českými víny potvrdila kvalitu ročníku 2011, který se do letošního Salonu vín prosadil hned 77krát ze sta,“ komentoval ředitel Národního vinařského centra, ing. Pavel Krška. 

Kompletní seznam vín najdete na Wiono zde.

 

O vínech v Salonu vín 

V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 64 vín bílých, 33 vín červených, 1 růžové víno a 2 vína šumivá. 

Odrůdová skladba čítá 25 odrůd révy vinné a 6 vín cuvée. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 13 zastoupeními, dále Sauvignon s 10 zastoupeními a Chardonnay s 8 zastoupeními.

Pole jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (56) následováno 24 víny výběru z hroznů.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2011 se 77 víny, ročník 2009 s 12 a ročník 2010 s 5 víny. Nejstarší víno je z roku 2005. 

V letošním roce byly nejúspěšnější tyto firmy: Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o., s 8 víny; Vinné Sklepy Valtice, a.s. se 7 víny, PATRIA Kobylí, a.s., se 6 víny a Vinselekt Michlovský, a.s., s 5 víny. Celkem dodá vína do expozice Salonu vín 54 vinařských firem. 

Nejvíce zastoupenou vinařskou podoblastí je v letošním Salonu vín mikulovská vinařská podoblast s 28 víny, ale to je dáno její největší rozlohou a proporcionálním zastoupení vín v Salonu vín právě podle rozlohy v jednotlivých vinařských podoblastech.

Kompletní seznam vín najdete na Wiono zde.
 
zdroj: Národní vinařské centrum, o.p.s., Omnimedia s.r.o.

Country: Česká republika
Date: 26.02. 16:37
Author: Michal

Comments can add only registered users

© Copyright 2011 | Contact | Frequently asked questions | Advertising and Marketing | Links | English Deutsch česky
Wine, rating, scoring, wine tasting, winery, wine shop, wine bar, wine review, good wine | sitemap