Síla a elegance rieslingů z Porýní (2011)

organizes:

Wine Shop Vinograf

Adress: Míšeňská 2, Praha 1
Country: Česká republika
internet:
Begin:
End:

Společný seminář s degustací. Povídání o odrůdě a terroir povede Klára Kollárová. Povídání o vybraných vinařích a řízenou degustaci povede Ivan Dramlitsch (www.vinonaut.cz)

Mnoho lidí souhlasí, že německé ryzlinky jsou nejlepší na světě. Přijďte ochutnat 13 čerstvých „originálních“ rýnských ryzlinků a udělejte si obraz povedeného ročníku 2011. Pražskou premiéru budou mít vína Floriana Weingarta, vinaře patřící do absolutní špičky německých „ryzlinkářů“. Budete mít možnost ochutnat čtyři vína z jubilejního 30. ročníku vinařství dr. Kauera, dle jeho vlastních slov „možná nejlepší v celé historii vinařství“. Od Toniho Josta se můžete těšit na ryzlinkový monument v podobě Spätlese z prestižní tratě Bacharacher Hahn, ale i na „bílého kohouta“, populární, říznou a minerální jakostku. Ochutnáme i nová vína z vinařství Marco Hofmann a Bernhard Prass.

Degustační seznam (změny vyhrazeny):
1. Hofmann – 2011 Steeger St. Jost Riesling Kabinett trocken
2. Toni Jost – 2011 Riesling trocken
3. Dr. Kauer – 2011 Kauer Riesling Kabinett trocken
4. Dr. Kauer – 2011 Oberweseler Oelsberg Riesling Kabinett trocken
5. Weingart – 2011 Bopparder Hamm Ohlenberg Riesling Kabinett trocken
6. Prass – 2011 Bacharacher Wolfshöhle Riesling „S“ trocken
7. Dr. Kauer – 2011 Kloster Fürstental Riesling Spätlese trocken /Alte Reben7
8. Toni Jost – 2011 Bacharacher Hahn Riesling Spätlese trocken
9. Toni Jost – 2011 Bacharacher Kabinett feinherb
10. Hofmann – 2011 Steeger St. Jost Riesling Kabinett halbtrocken
11. Dr. Kauer – 2011 Kloster Fürstental Riesling Kabinett feinherb
12. Weingart – 2011 Bopparder Hamm Riesling Kabinett halbtrocken
13. Weingart – 2011 Spay Riesling Spätlese feinherb

Jeden z největších půvabů i rizikových faktorů vín ze severních regionů spočívá v ročníkové rozmanitosti. Ročník je tedy v těchto oblastech jeden z hlavních faktorů určující výsledný charakter vína. Platí to ve velké míře i pro rýnské údolí, kde i přes příznivé mikroklima ročníkové výkyvy mohou být zřetelně znát.

Po složitějším ale velmi zajímavém ročníku 2010 přichází specifický ročník 2011, kdy v létě dostatečně pršelo a podzim byl teplý a slunečný. Výsledkem byly hrozny s vysokou cukernatostí a jemnější kyselinkou.

Platí to i pro ryzlinky ze Středního Porýní, tradiční, ale trochu opomenutý menší region situovaný mezi slavnými sousedy Moselou (na severu) a Rheingau (na jihu). Říká se, že tato geografická pozice koresponduje i se stylistickou pozicí jakožto určitá kombinace rheingauovské opulentností a moselské říznosti. Samotní středněporýnští vinaři rádi deklarují, že jejich ryzlinky spojují přednosti obou jmenovaných sousedních regionů.

Klasický ryzlink ze Středního Porýní je jemný, svěží, spíše štíhlý. Nedělá dojem mohutným tělem jako například ryzlinky falcké, ale umí zaujmout řízností, jemnou aromatikou a půvabnou elegancí. Ryzlinky ročníku 2011 jsou oproti klasickým ročníkům plnější, tělnatější, koncentrovanější. Kyselinka je sice „ryzlinková“, ale zpravidla přece jen decentnější a mírnější než obvykle. Vína zároveň nepostrádají svou klasickou aromatičnost a eleganci, již teď jsou připravena ke konzumaci a vykazují neobyčejnou pitelnost a lahodnost.

© Copyright 2011 | Contact | Frequently asked questions | Advertising and Marketing | Links | English Deutsch česky
Wine, rating, scoring, wine tasting, winery, wine shop, wine bar, wine review, good wine | sitemap